Opiekunka dziecięca

Tryb nauki: stacjonarny
System dzienny / wieczorowy
Symbol cyfrowy zawodu: 325905

Charakterystyka: Opiekunka dziecięca zajmuje się sprawowaniem fachowej opieki nad małymi dziećmi. Zadaniem opiekunki jest przede wszystkim pilnowanie bezpieczeństwa dziecka
oraz dbanie o jego potrzeby podczas nieobecności rodziców. Absolwent tego kierunku jest przygotowany do następujących zadań zawodowych:

• planowanie i organizowanie pracy opiekuńczej, wychowawczej i edukacyjnej
  • pielęgnowanie dziecka zdrowego, chorego i niepełnosprawnego
  • prowadzenie działań wychowawczych i edukacyjnych wspomagających rozwój psychomotoryczny dziecka
  • promowanie zdrowia i prowadzenia działań profilaktycznych
  • udzielanie pomocy w stanach zagrożenia zdrowotnego dziecka

Perspektywy zatrudnienia: Opiekunka dziecięca może pracować w charakterze niani, a także w żłobkach; przedszkolach; domach opieki, szpitalach, hospicjach i różnego rodzaju ośrodkach, które zajmują się opieką nad dziećmi.

W trakcie nauki Słuchacze zdają egzamin zawodowy potwierdzający kwalifikacje w zawodzie organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku z następującej kwalifikacji:
K1 –  Świadczenie usług opiekuńczych i wspomagających rozwój dziecka  (SPO.04)

Po zdaniu egzaminu zawodowego  potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie słuchacz uzyskuje tytuł zawodowy oraz ,,Suplement Europass’’, który potwierdza zdobyte kwalifikacje i umożliwia zdobycie pracy w krajach UE.