Ortoptystka

Tryb nauki: stacjonarny
System dzienny / wieczorowy
Symbol cyfrowy zawodu: 325906

Charakterystyka: Ortoptysta, ortoptystka jest osobą, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zeza u dzieci. Do niej należy wykonywanie niezbędnych badań i pomiarów parametrów układu wzroku, takich jak badanie ruchów gałki ocznej, fiksacji, badanie kąta zeza, czy badanie retrakcji. Wszystkie badania wykonuje na zlecenie lekarza za pomocą odpowiednich urządzeń i tablic testowych.

Perspektywy zatrudnienia: Ortoptystka, ortoptysta przygotowuje pacjentów do zabiegów operacyjnych, a następnie nadzoruje i prowadzi ich rehabilitację. Odpowiada także za prowadzenie ćwiczeń u dzieci z różnymi rodzajami zeza, w celu powstrzymania dalszego postępowania wad wzroku. Do zadań ortoptystki należy także prowadzenie działalności profilaktycznej narządu wzroku.

W trakcie nauki Słuchacze zdają egzamin zawodowy potwierdzający kwalifikacje w zawodzie organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku z następującej kwalifikacji:
K1 -  Świadczenie usług medycznych w zakresie ortoptyki (MED.04.)

Po zdaniu egzaminu zawodowego  potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie słuchacz uzyskuje tytuł zawodowy oraz ,,Suplement Europass’’, który potwierdza zdobyte kwalifikacje i umożliwia zdobycie pracy w krajach UE.